DOLAR 33,0705 0.12%
EURO 36,2416 0.47%
ALTIN 2.614,27-0,27
İstanbul
33°

AÇIK

03:44

İMSAK'A NAMAZ VAKTİ

Mutluluğun sağlıkla ilişkisi
18 okunma

Mutluluğun sağlıkla ilişkisi

ABONE OL
10 Temmuz 2024 12:26
Mutluluğun sağlıkla ilişkisi
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Mutluluk birçok olumlu duygu deneyimini tanımlayan geniş bir kavramdır. Bilimsel araştırmalar mutlu bir yaşamın kişiye sadece iyi hissettirmediğini; bunun yanında bir de sayısız potansiyel sağlık faydası getirdiğini söylüyor. Stres dolu bir yaşamın hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımıza birçok olumsuz etkisi olduğu da bugün kabul gören bir gerçek. Yani stresli ve mutsuz bir yaşam aslında size sandığınızdan daha fazla zarar verebilir! Peki ya tam tersi olursa? İşte stressiz ve mutlu bir yaşamın bağışıklık sistemimize 7 olumlu etkisi.

 1. Stressiz ve mutlu bir yaşam, bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olur mu?
  Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak, genel sağlık için oldukça önemlidir. Çünkü bağışıklık sistemimiz vücudumuzun hastalıklara karşı kendini savunma mekanizmasıdır. Bilimsel çalışmalar, mutlu bir yaşam sürmenin bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olabileceğini söylemektedir. Buna göre stressiz ve mutlu bir yaşam süren kişilerin; diğerlerine göre soğuk algınlığı ve göğüs enfeksiyonu gibi problemlere yakalanma riskleri daha az olabilir. Ayrıca; mutlu bir yaşam süren kişilerin, bağışıklık sistemini güçlendirecek sağlıklı davranışları gösterme eğilimi daha fazladır. Bu da bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sebep olacaktır.
 2. Mutluluk Kansere yakalanma riskinizi azaltır mı?
  Birçok uzman ve araştırma, çağımızın hastalığı kansere yakalanmamızda stresli ve mutsuz bir yaşamın etkisi olabileceğini söylemektedir. Kanser hücreleri ile normal hücrelerin arasında önemli farklılıklar bulunur. Bunlardan en önemlisi, kanser hücrelerinin duvarlarının daha kalın ve yüksek bir enerjiye sahip olmasıdır. Araştırmalar stresin normal hücrelerin enerjisini arttırarak kanserli hücrelere benzer bir özellik kazanmasına neden olduğunu göstermektedir. Bu bilgiler ışığında stres dolu bir yaşamın bağışıklık sistemini çökerterek kansere zemin hazırladığı söylenebilir. Dolayısıyla stresten uzak ve mutlu bir yaşamınız varsa hücreleriniz zarar görmeyecek ve kansere yakalanma riskiniz daha az olacaktır.
 3. Hastalık yapıcı çevresel faktörlere karşı dayanıklılığınızı arttırır
  Sağlıklı bir bağışıklık sistemi hastalık yapıcı çevresel faktörlere karşı daha dayanıklı olmak demektir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip kişiler kolay kolay hastalanmazlar. Oysa tam tersi söz konusu olduğunda, hafif mikrobik hastalıklar bile ölümle sonuçlanabilmektedir.
 4. Hastalıklara karşı iyileşme sürenizi kısaltır
  Stressiz ve mutlu bir yaşam sürmek, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin en etkili yollarındandır. Bu tarz bir yaşam anlayışına sahip kişiler güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olacakları için hastalıklara karşı iyileşme süreleri de daha hızlı olacaktır. Oysa bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşme süreleri bile 1-2 haftayı bulabilmektedir.
 5. Daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir
  Araştırmalar mutlu insanların sigarayı bırakma, fiziksel aktiviteyle uğraşma, iyi uyku alışkanlığı gibi hayatta kalmayı arttıran yararlı davranışlar sergilemeye daha yatkın olduklarını göstermektedir. Tüm bunlar ise daha uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir. Mutluluk duygusunu tadan bireyler; madde bağımlılığı gibi durumlardan daha uzak durmaktadır. Ailesinde, çevresinde sevgiden, huzurdan, mutluluktan uzak kişiler ise malesef mutluluğu kötü alışkanlıklarda arayarak hayatının olumsuz olarak etkilenmesine sebep olmaktadır.
 6. Acı ve ağrı algınızı azaltabilir
  Ağrılı ve sert eklemlere neden olan artrit hastalığına karşı, stressiz ve mutlu bir yaşamın hastalıktan kaynaklanan ağrı ve sertliği azaltabileceğini gözlemleyen bir dizi araştırma vardır. Buna göre mutlu olmak bu hastalığa sahip kişilerin ağrılarını azaltabilir ve fiziksel işlevlerini arttırabilir. Bunun yanı sıra araştırmacılar, mutlu insanların ağrı derecelendirmelerinin daha düşük olabileceğini ileri sürmektedirler. Bununla birlikte düşen çocuğun acıyan yeri öpüldüğünde acısının geçtiğine de hepimiz şahit olmuşuzdur.
 7. Sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik eder
  Mutlu insanlar daha fazla meyve, sebze tüketir ve daha sağlıklı yaşarlar. Yeme saatleri bile mutsuz insanlara göre daha düzenlidir.
  Az uyuyanların beden kitle indeksinin de diğerlerine oranla daha yüksek olduğunu gösteren çalışmalar var. Fiziksel ve ruhsal olarak daha mutlu olabilmek için günde en az 6 saat uyumanız gerekiyor.

Egzersizin ruh haliyle, mutlulukla ve depresyonla olan ilişkisini bilmeyen yok. Egzersiz doğal bir mutluluk hormonu salgılatan makine. Gün içindeki fiziksel ve ruhsal stresi atmak için kendinizi daha mutlu hissedebilmek için sevdiğiniz bir egzersize yönelmeniz önemli. Egzersiz yapmak için profesyonel bir atlet olması gerekmiyor, kendinize en uygun ve sürdürülebilir alternatifi bulmaya çalışın. Yoga, pilates, meditasyon, grup dersleri, yürüyüş, yüzme, tenis… Mutlaka birini seveceksiniz.

Hem mutlu hem de başarılı bireyler olumsuz bir durumun içinde bulunsalar da iyiye odaklanırlar. Herkes hata yapabilir ve her hata tecrübedir. O anın karamsarlığına kapılmak yerine ‘şimdi neyi daha iyi yapabilirim’ diye düşünmek daha mutlu hissetmenize yardımcı olabilir. İnsan beyni geleceği kurgulama, hayal kurma, plan yapma özellikleri ile çoğu canlıdan ayrılmaktadır. Kuracağınız olumlu ve güzel hayaller şimdiki zamanını da olumlu etkilemektedir.
Yalnızlığın kötü etkilerinin; en iyi Kovid-19 döneminde tecrübe edildiğinin, o dönemde insanların birbiriyle bağlantıyı koparmamak için görüntülü görüşmeler yaptığını ancak bunun hiç bir zaman gerçek görüşmelerin yerine geçmediğini de unutmamak lazım.
Depresyon tanısı yaşı 1960’larda 29 iken bugün 25’in altına düşmüştür, bunun en büyük sebeplerinden birinin artan stres miktarı ve daha başarılı olma isteğidir. Mutluluk ve haz bu evrede karıştırılıyor. Mutluluk sınırsızdır, haz ise doruğa ulaştığı anda kendini hırsa, olmazsa öfkeye bırakır. İbadet, yoga, hobiler daha mutlu ve sağlıklı kalmak için kullanabileceğiniz araçlardır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP