DOLAR 32,5156 0.02%
EURO 35,1252 0.23%
ALTIN 2.432,420,01
İstanbul
29°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE NAMAZ VAKTİ

Topkapı Sarayı’nda Restorasyon Çalışmaları
11 okunma

Topkapı Sarayı’nda Restorasyon Çalışmaları

ABONE OL
7 Haziran 2024 11:32
Topkapı Sarayı’nda Restorasyon Çalışmaları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sarayın tarihi bölümleri olan Cariyeler Taşlığı, Cariyeler Hamamı ve Kuşhane Mutfağı, yeni sergileme düzeniyle ziyarete açıldı. Bu restorasyon çalışmaları kapsamında önemli adımlar atıldı.

Yenilenen Bölümler

Milli Saraylar Koleksiyonları’ndan seçilen objeler ve dönemin karakteristik özelliklerini yansıtan silikon heykellerle yeni açılan bölümler, tarihi dokuyu canlandırıyor.

Cariyeler ve Kadınefendiler Taşlığı

Cariyeler Taşlığı, Harem’in en küçük avlusundaki Kadın Efendiler Daireleri, Cariyeler Koğuşu ve Cariyeler Hamamı gibi bölümleri içerir. Restorasyon sonrası ziyarete açılan bu alanlar, Osmanlı harem teşkilatının şekillendiği yapıları barındırır.

Cariyeler ve Kadınefendiler Hamamı

16. yüzyılda inşa edilen Cariyeler ve Kadınefendiler Hamamı, soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümleriyle dikkat çeker. Restorasyon çalışmaları titizlikle yürütüldü ve tarihinde ilk kez ziyarete açıldı. Hamamda dönemin özelliklerini yansıtan eserler sergilenmektedir.

Kuşhane Mutfağı

Topkapı Sarayı’nın en eski yapılarından biri olan Kuşhane Mutfağı, restorasyon sonrası modern sergileme düzeniyle ziyarete açıldı. Saray koleksiyonundan seçilen objelerin yanı sıra gümüş kuşhane tencereleri de sergilenmektedir. Mutfakta yemek hazırlayan silikon heykel ziyaretçilere tarihi bir deneyim sunmaktadır.

Sarayın diğer restorasyon çalışmaları devam etmekte olup, yıl içerisinde tamamlanan bölümler ziyarete açılacaktır. Topkapı Sarayı, zengin tarihi dokusunu koruyarak ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sunmaya devam etmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP