DOLAR 32,5493 0.12%
EURO 35,0565 0.17%
ALTIN 2.441,580,38
İstanbul
29°

AÇIK

13:11

ÖĞLE'YE NAMAZ VAKTİ

Terörle Mücadelede Kararlılık ve Bölgesel Barışa Katkılar
  • ADIM HABER
  • Yaşam
  • Terörle Mücadelede Kararlılık ve Bölgesel Barışa Katkılar
19 okunma

Terörle Mücadelede Kararlılık ve Bölgesel Barışa Katkılar

ABONE OL
29 Mayıs 2024 18:39
Terörle Mücadelede Kararlılık ve Bölgesel Barışa Katkılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Terörle Mücadelede Kararlılık

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, İzmir’de icra edilen EFES-2024 Tatbikatı’nda düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri başta olmak üzere bekaya yönelen tüm tehdit ve tehlikelere karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünü belirtti. Aktürk, başarıyla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil, 44’ü son bir haftada olmak üzere 1 Ocak’tan bugüne kadar 1092 teröristin etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

Birliklerin imkan ve kabiliyetlerinin sürekli geliştirildiğini, hudutların dünya standartlarında ve teknoloji yoğunluklu sistemlerle korunduğunu vurgulayan Aktürk, “316’sı son bir haftada olmak üzere, 1 Ocak’tan bugüne kadar yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 4 bin 661 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 7’si terör örgütü mensubudur. Son bir haftada engellenen 1442 şahıs ile birlikte bu yıl içerisinde engellenen kişi sayısı 56 bin 949 olmuştur.” bilgisini verdi.

Bölgesel ve Küresel Barışa Katkılar

Tuğamiral Aktürk, İspanya, İrlanda ve Norveç’in Filistin Devleti’ni tanıma kararlarını hatırlatarak, “Uluslararası Adalet Divanı’nın, İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını durdurmasına ve Refah sınır kapısının insani yardımlara derhal açılmasına hükmeden ihtiyati tedbir kararını memnuniyetle karşıladığımızı bir kez daha vurguluyor, İsrail’in derhal Uluslararası Adalet Divanı kararına uymasını, uluslararası toplumun da bu konuda daha aktif bir tutum sergilemesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in, Refah’a saldırılarını sürdürdüğünü ve çadır kamplarda kalan yerlerinden edilmiş Filistinlileri öldürdüğünü hatırlatan Aktürk, “Çocukların ve anne karnındaki bebeklerin öldürülmesinin hiçbir meşru sebebi olamaz. İsrail, toplu katliamlarına derhal son vermelidir. Bugüne kadar İsrail’in saldırılarını durdurmasına yönelik alınan kararlar memnuniyet verici olsa da yeterli değildir. Filistinliler için acı ve zulmün son bulması adına bölgede kalıcı çözüme yönelik kararların alınması ve uygulanması gerekmektedir.” diye konuştu.

  • Eğitim, tatbikat ve faaliyetler

Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, sayısı ve kapsamı her geçen yıl artan tatbikatlarla karada, denizde ve havadaki etkinlik ve caydırıcılığını her geçen gün artırdığına dikkati çekerek, bu kapsamda düzenlenen EFES-2024 Tatbikatı’nın, Türkiye ev sahipliğinde, Ege Ordusu Komutanlığının sevk ve idaresinde, dost ve müttefik ülke unsurlarının katılımıyla icra edildiğini bildirdi.

TSK’nın en büyük birleşik, müşterek tatbikatlarından olan EFES-2024’e milli unsurlarla birlikte 45 ülkeden gözlemci, birlik ve unsurların yer aldığı yaklaşık 11 bin personelin katıldığını aktaran Aktürk, şunları kaydetti:

  • EFES-2024 Tatbikatı, Teröristle Mücadele Harekatı, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı, Bahar Kalkanı Harekatları ile Pençe Serisi operasyonlardan elde edilen tecrübelerin muharebe sahasına yansıtılması, hibrit harekat ortamının esas alınması, meskun mahal muharebeleri, Özel Kuvvetler ile gece denizden ve havadan sızma, baskın ve kritik personelin kurtarılması hususlarında geçtiğimiz yıllarda icra edilen tatbikatlardan farklılıklar göstermektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP