DOLAR 33,0793 0.15%
EURO 36,2460 0.47%
ALTIN 2.613,72-0,29
İstanbul
33°

AÇIK

03:44

İMSAK'A NAMAZ VAKTİ

Bazı Batılı ülkelerin İsrail’e, mühimmatta kullanılan hammadde satmayı durdurduğu iddiası
  • ADIM HABER
  • Dünya
  • Bazı Batılı ülkelerin İsrail’e, mühimmatta kullanılan hammadde satmayı durdurduğu iddiası
8 okunma

Bazı Batılı ülkelerin İsrail’e, mühimmatta kullanılan hammadde satmayı durdurduğu iddiası

ABONE OL
9 Temmuz 2024 19:13
Bazı Batılı ülkelerin İsrail’e, mühimmatta kullanılan hammadde satmayı durdurduğu iddiası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomi gazetesi Calcalist, Avrupa ülkelerinden silah tedarikçilerinin, İsrailli mevkidaşlarına yanıt vermediği, daha önce İsrail ile ticaret yapan ABD dışındaki bir yabancı gücün de 7 Ekim’den bu yana İsrail’e mühimmat yapımında kullanılan hammaddeleri sağlamayı reddettiği kaydetti.

Gazze’ye yönelik saldırıların artmasından sonra bazı Batılı ülke ve şirketlerin, İsrail’e mühimmat yapımında kullanılan hammadde satmayı durdurduğu ve bu durumun “gayriresmi bir boykot” olarak nitelendirildiği haberde, dünyadaki birçok ülkenin İsrail’le gayriresmi olarak silah ticaretini durdurmasının ardından mühimmat sıkıntısı yaşanması ihtimali olduğuna yer verildi.

“İsrail güvenlik teşkilatının mühimmat sıkıntısına ilişkin ileri sürdüğü temel çözümün, yerel sanayiyi güçlendirmek ve yabancı ülkelerden füze ve mühimmat ithalatına olan bağımlılığı azaltmak olduğuna” dikkati çekilen haberde, bunun İsrail savunma sanayisinde olumlu bir etkisi olacağı ancak aynı zamanda olumsuz ekonomik sonuçlar doğuracağı ifade edildi.

Haberde, ABD’nin hem kendisi için hem de İsrail ve Ukrayna’nın da arasında olduğu müttefikleri için ihtiyaç duyulan top mermilerini temin etmekte büyük zorluklar yaşadığı kaydedildi.

“İsrail savunma sanayisinin, çok miktarda silah malzemesi üretebilmesi için bomba yapılabilecek ve İsrail’de çıkarılamayan büyük miktarda hammaddeye ihtiyacı var.” denilen haberde, bazı tedarikçilerin İsrail’e mühimmat satışı konusunda uyguladığı gayriresmi boykotun yanı sıra bomba yapımında kullanılan hammaddelerin ana tedarikçilerinin de Gazze’ye saldırıların başlamasından bu yana İsrail’e satış yapmayı bıraktığı hatırlatıldı.

Haberde, “Savaşın başlamasından sonra İsrail ile savunma ticaretini azaltmak veya sınırlamak isteyen ülke ve şirketler hakkında raporlar var. İtalya, Kanada ve Belçika hükümetleri, sevkiyatların gelmeye ve anlaşmaların imzalanmaya devam ettiği yönündeki haberlere rağmen İsrail’e savunma ihracatının durdurulduğunu açıkladı. İspanyol hükümeti de Hindistan’dan İsrail’e silah taşıyan bir geminin ülke kıyılarına yanaşmasını engelledi.” denildi.

İsrail Savunma Bakanı, ağustostan itibaren Ultra Ortodoks Yahudilerin askere alınacağını duyurdu

Öte yandan Netanyahu’nun Ultra Ortodoks koalisyon ortaklarının şiddetle karşı çıkmasına rağmen Savunma Bakanı Yoav Gallant, ordunun gelecek aydan itibaren Ultra Ortodoks Yahudileri askere almaya başlayacağını duyurdu.

Savunma Bakanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Gallant, bu sabah İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ve diğer yetkililerle dindar Yahudilerin silah altına alınmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Gallant, Halevi ve diğer yetkililerle yaptığı toplantının ardından, Ultra Ortodoks (Haredi) Yahudilerin ağustostan itibaren askere alınmasına ilişkin İsrail ordusunun tavsiyesini onayladı.

Toplantıda, Ultra Ortodoks Yahudilerin askere alınmasının “operasyonel bir gereklilik ve karmaşık sosyal bir mesele” olduğunu vurgulayan Gallant ile Halevi, Ultra Ortodoks askerlerin “yaşam tarzlarını sürdürmelerine” izin verilmesi gerektiğini belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP